Karton Etiket

Ürünün tanıtımına katkısı bulunan, tekstil aksesuarları başta olmak üzere birçok alanda farklı tarz ve şekillerde kullanılan, ürün üzerinde zarafeti ortaya koyan, ürün tanıtımının yapılmasında büyük öneme sahip, şık tasarımları ile ürüne ilk bakışta dikkat çekici görüntüyü sağlayan etiket türüdür.

Değişik bıçaklar sayesinde istenilen her tarz ve şekilde üretilir. Karton etiket üzerine görsel zevke bağlı olarak lak, selefon, yaldız ve gofre (kabartma) gibi çok farklı işlemler uygulanabilir. Bütün bu uygulamalar karton etiketin görsel zenginliğini arttırarak ürüne albeni katar. Elbette ki amacın reklam olduğu ve bu nedenle karton etiketin öncelikle dekoratif görünmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Göze hitap eden en önemli reklam öğesi olan karton etiket, ürün teşhiri yapılan her sektörde kullanılır. Araştırmalar göstermiştir ki karton etiket, kullanıcı üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Her üç tüketiciden ikisi kaliteli ve şık bir karton etiketin ürünü satın almaları yönünde olumlu etkisi olduğunu belirtmiştir. Amacın reklam olduğu ve bu nedenle etiketin öncelikle dekoratif görünmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Tasarım, karton etiketin ilk ve belki de en önemli aşamasıdır. Sonraki aşamaları, baskı, yaldız, lak, kesim, ayıklama ve paketleme olarak basitçe sıralayabiliriz. Her safhası titizlik gerektiren bu imalat sürecinde gösterilen özen ve hassasiyet ürünün kalitesine yansır.